Discriminare intre copii institutionalizati creata de OUG nr. 65/2014

Incepand cu luna decembrie 2014, copiii aflati in plasament la asistentii maternali profesionisti nu vor beneficia de majorarea alocatiei de hrana prevazuta in HG nr. 904/2014. Practic, a fost dublată suma pentru alocatia de hrana zilnică pentru copiii institutionalizati, pe grupe de varsta, astfel copilul pana la 3 ani va beneficia de o alocatie de hrana in suma de 12 lei/ zi in loc de 6 lei cat este in prezent, iar copilul peste 3 ani va beneficia de o alocatie de hrana in valoare de 16,60 lei/zi fata de 8,3 lei cat este in prezent. Dar aceasta majorare a alocatiei de hrana se aplica doar pentru copiii şi tinerii pentru care s-a stabilit o măsură de protecţie specială într-un serviciu public de tip rezidenţial şi pentru mamele protejate în centre maternale, precum şi pentru copiii din serviciile de zi publice.

Copiii aflati în plasament la asistentul maternal profesionist va beneficia doar de alocatia de plasament stabilita prin OUG nr. 65/2014 la suma de 600 lei, indiferent de varsta copilului. Aceasta suma include alocatia de hrana, imbracaminte, incaltaminte, materiale igienico-sanitare, rechizite/manuale, jucarii, transport, banii pentru nevoi personale (banii de buzunar), alocatia de plasament, care pana in prezent a fost in cuantum de 97 lei/luna.

Daca ne raportam la valori ale alocatiei de hrana ce s-au acordat pana in prezent, respectiv 6 lei/zi pana la 3 ani și 8,3 lei/zi peste această varsta, atunci acordarea alocatiei de plasament de 600lei/luna respectiv 7200 lei/an, reprezinta o majorare pentru toate categoriile de varsta, astfel: 0-3 ani cu + 3480 lei/an; 3-7 ani cu + 2172,5 lei/an; 7-14 ani cu + 2059,5 lei/an; 14-18 ani cu +1826,5 lei/an iar peste 18 ani cu + 1736,5 lei/an. Dar sa nu uitam ca aceste valori au fost stabilite in 2008, fara a fi macar indexate cu rata inflatiei pana in prezent, desi preturile au avut un trend ascendent in fiecare an.

Dar, in contextul in care ne raportam la noile valori ale alocatiei de hrana majorate la 12 lei/zi pt copilul 0-3 ani și 16,60 lei/zi la copilul peste 3 ani, atunci acordarea celor 7200 lei/an ca alocatie de plasament constituie un plus de 1290 lei/an pentru copilul 0-3 ani, in schimb pentru celelalte categorii de varsta, alocatia de plasament reprezinta un minus de: - 857 lei/an la copilul 3-7 ani; - 970 lei/an la copilul 7-14 ani; - 1113 lei/an la copilul 14-18 ani și -1203 lei la tanarul peste 18 ani.

Practic, fiecare asistent maternal profesionist va primi cu aproape 100 lei/luna mai putin pentru fiecare copil cu varsta peste 3 ani ce il are in plasament, diferenta ce va trebui sa fie suportata din bugetul propriei familii. Asta pe langa faptul ca, la Botosani nu au fost niciodata decontate cheltuielile de locuit pentru copiii din asistenta maternala, desi sindicatul a facut nenumarate demersuri, inclusiv actiuni in instanta.

Biroul Executiv al Sindicatului IMPACT Botosani