Teapa alocatiilor marite pentru copiii aflati plasament

Noua ordonanta de urgenta care reglementeaza conditiile de acordare a alocatiei de plasament starneste indignarea asistentilor maternali profesionisti. Daca, initial, vestea ca din decembrie vor primi cate 600 de lei pentru fiecare copil pe care il au in grija i-a incantat peste masura, dupa cateva calcule simple, parintii de imprumut si-au dat seama ca statul le-a intins o capcana. Acum sindicalistii au de gand sa faca alte drumuri la Bucuresti pentru a obtine mai multi bani. Ordonanta de Urgenta nr. 65/2014 creeaza o discriminare grosolana intre copiii si tinerii pentru care s-a stabilit o masura de protectie speciala intr- un serviciu public de tip rezidential si cei care sunt in grija asistentilor maternali. Acestia din urma nu vor mai primi sume defalcate pentru hrana, cazarmament si nevoi personale, ci doar un cuantum de 600 de lei, pentru a se descurca cu toate cheltuielile. Acesta este si motivul supararii asistentilor maternali, care spun ca statul nu a facut decat sa le ia ochii cu o suma aparent mare, dar care in realitate nu acopera toate cheltuielile pentru care pana acum primeau sume defalcate. Prin urmare, vor trebui sa le suporte din salariul, si asa mic, pe care il au. Daca, la aceasta data, in judet se platesc peste 1200 de alocatii, exista pareri avizate care spun ca iluzia unui venit aproape cat un salariu va creste vertiginos numarul cetatenilor dispusi sa ia copii in plasament. Sindicalistii din asistenta sociala vor ca in perioada urmatoare sa ajunga din nou la ministerele Muncii si Finantelor, pentru a purta negocieri pe tema modificarii Ordonantei de Urgenta nr.65, astfel incat sa primeasca bani in plus macar pentru cheltuielile de locuinta si cele de transport si tratamente medicale.

Sursa: